  • Mfr # BULK-RS-E85MIL-19
  • Zoro # G2043526
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E85MIL-19
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
36 in
Thickness
3/16"
Length
36"
Width
36"
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Durometer
85A
Tensile Strength (PSI)
2,000 psi
Elongation
100 %
Compression Set
28 %
Tensile Strength
2,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 85 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-21252, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 2,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in