  • Mfr # BULK-RS-E50MIL-14
  • Zoro # G1741284
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E50MIL-14
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Thickness
1/4"
Length
36"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
20 N/mm
Minimum Temperature
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Sheet
Weather Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Density
1.35 g/cc
Oil Resistance
Poor
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Water Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,600 psi