  • Mfr # BULK-RS-E50MIL-13
  • Zoro # G1702477
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E50MIL-13
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
12 in
Length
36"
Thickness
3/16"
Width
12"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.1875 in
Overall Width
12 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Weather Resistant
Weather Resistance
Good
Shape
Sheet
Compression Set
30 %
Water Resistance
20 N/mm
Maximum Temperature
250 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Density
1.35 g/cc
Chemical Resistance
Good
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,600 psi