  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-8
  • Zoro # G0578006
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E70MIL-8
Rubber Thickness
1/64 in
Rubber Width
12 in
Length
36"
Thickness
1/64"
Width
12"
Overall Thickness
0.01563 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 M4CA710, MIL-R-3065E
Compression Set
30 %
Chemical Resistance
Good
Texture
20 N/mm
Water Resistance
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Tensile Strength
1,700 psi