  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-9
  • Zoro # G1199161
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E70MIL-9
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
12 in
Length
36"
Thickness
1/32"
Width
12"
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 M4CA710, MIL-R-3065E
250 Degrees F
Minimum Temperature
Density
1.35 g/cc
Tear Strength
20 N/mm
Oil Resistance
Poor
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Plain Backing
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Tensile Strength
1,700 psi