  • Mfr # BULK-RS-E70MIL-18
  • Zoro # G0551731
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E70MIL-18
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Length
36"
Width
36"
Thickness
3/32"
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.09375 in
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
1,700 psi
Elongation
250 %
Standards
ASTM D2000 M4CA710, MIL-R-3065E
Weather Resistant
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Good
Tensile Strength
1,700 psi
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Tear Strength
20 N/mm
Compression Set
30 %