  • Mfr # BULK-RS-E60-930
  • Zoro # G8647353
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E60-930
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/8"
Width
12"
Length
36"
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BA 607
Grade
Standard
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Application
Weather Resistant
Material
Type
Commercial Grade
Color
Chemical Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Excellent
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Acrylic
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %
Minimum Adhesive Temperature
Texture
Smooth
Oil Resistance
Poor
Minimum Temperature
Tensile Strength
1,000 psi
Density
1.5 g/cc
Shape
Sheet
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Abrasion Resistance
Good
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material EPDM, Standards ASTM D2000 BA 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good