  • Mfr # BULK-RS-E50MIL-15
  • Zoro # G2031897
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E50MIL-15
Rubber Thickness
1/64 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/64"
Length
36"
Width
36"
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.01563 in
Overall Length
36 in
Durometer
50A
Tensile Strength (PSI)
1,600 psi
Elongation
400 %
Material
Water Resistance
Compression Set
30 %
Oil Resistance
Poor
Texture
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Shape
Sheet
Density
1.35 g/cc
Tensile Strength
1,600 psi