  • Mfr # BULK-RS-E80MIL-8
  • Zoro # G3485684
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; Steam Resistant; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-E80MIL-8
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/64 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/64"
Width
12"
Length
36"
Overall Thickness
0.01563 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
EPDM
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
MIL-R-83285 GR80
Grade
Military
Application
Weather Resistant
Type
Military Specification
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Oil Resistance
Poor
Chemical Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,800 psi
Compression Set
28 %
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.35 g/cc
Shape
Sheet
Maximum Temperature
250 Degrees F
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade Military Specification, Material EPDM, Standards MIL-R-83285 GR80, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.010 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 1,800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/64 in