  • Mfr # BULK-RS-E85MIL-18
  • Zoro # G2999001
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E85MIL-18
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/8"
Width
36"
Length
36"
Overall Length
36 in
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Durometer
85A
Tensile Strength (PSI)
2,000 psi
Elongation
100 %
Compression Set
28 %
Tensile Strength
2,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 85A, Grade Military, Material EPDM, Standards MIL-R-21252, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 2,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Poor, Water Resistance Excellent