  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-16
  • Zoro # G3169591
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-E60MIL-16
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
36 in
Thickness
1/32"
Width
36"
Length
36"
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
36 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
250 Degrees F
Shape
Sheet
Texture
Smooth
Tensile Strength
1,800 psi
Thickness Tolerance
+/-0.010 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Excellent
Oil Resistance
Poor
Weather Resistance
Excellent
Density
1.35 g/cc
Minimum Temperature
Chemical Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %