  • Mfr # BULK-RS-E60MIL-18
  • Zoro # G2934906
/ea
Free Shipping & Returns
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60MIL-18
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Length
36"
Width
36"
Thickness
1/8"
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Overall Length
36 in
Durometer
60A
Tensile Strength (PSI)
1,800 psi
Elongation
300 %
Military Specification
Chemical Resistance
Good
Shape
Sheet
Tensile Strength
1,800 psi
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Water Resistance
Excellent
Oil Resistance
Poor
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
30 %