  • Mfr # BULK-RS-SBR75-25
  • Zoro # G2383981
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant; Water Resistant
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-SBR75-25
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/2 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
1/2"
Width
12"
Overall Thickness
0.5 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
280 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 706
Grade
Standard
Color
Material
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Application
General Purpose
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Excellent
Tensile Strength
800 psi
Maximum Temperature
200 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Weather Resistance
Fair
Chemical Resistance
Fair
Texture
Smooth
Compression Set
35 %
Oil Resistance
Poor
Density
1.45 g/cc
Tear Strength
18 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.050 in
Shape
Sheet
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.050 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.5 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good