  • Mfr # BULK-RS-SBR75-20
  • Zoro # G1240741
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-SBR75-20
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
3/32"
Width
12"
Length
36"
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Durometer
75A
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
280 %
Material
Application
General Purpose
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Type
Commercial Grade
Tensile Strength
800 psi
Shape
Sheet
Compression Set
35 %
Density
1.45 g/cc
Tear Strength
18 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.09375 in, Abrasion Resistance Excellent, Chemical Resistance Fair, Oil Resistance Poor, Water Resistance Good