  • Mfr # BULK-RS-SBR75-26
  • Zoro # G1977692
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant; Water Resistant
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-SBR75-26
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
3/4"
Length
36"
Width
12"
Overall Thickness
0.75 in
Overall Length
36 in
Overall Width
12 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
280 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 706
Grade
Standard
Material
Color
Application
General Purpose
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.059 in
Maximum Temperature
200 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Oil Resistance
Poor
Tensile Strength
800 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Water Resistance
Good
Density
1.45 g/cc
Minimum Temperature
Compression Set
35 %
Abrasion Resistance
Excellent
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.059 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/4 in, Abrasion Resistance Excellent