  • Mfr # BULK-RS-RSBR60-101
  • Zoro # G0963191
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Abrasion Resistant; Water Resistant
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-RSBR60-101
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
2 ft
Thickness
1/4"
Length
24"
Width
12"
Overall Width
12 in
Overall Length
24 in
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
SBR
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
400 psi
Elongation
200 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 603
Grade
Standard
Color
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Type
Commercial Grade
Material
Application
General Purpose
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Chemical Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Texture
Smooth
Abrasion Resistance
Excellent
Minimum Temperature
Shape
Sheet
Compression Set
38 %
Tensile Strength
400 psi
Tear Strength
16 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Oil Resistance
Poor
Density
1.5 g/cc
Maximum Temperature
200 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Red, Durometer 60 Shore A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 603, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 24 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 400 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in, Abrasion Resistance Excellent