  • Mfr # BULK-RS-SBR75-27
  • Zoro # G0312505
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant; Water Resistant
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-SBR75-27
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1"
Width
12"
Length
36"
Overall Thickness
1 in
Overall Width
12 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-45 Degrees F
Durometer
75A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
800 psi
Elongation
280 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 AA 706
Grade
Standard
Color
Material
Application
General Purpose
Type
Commercial Grade
Max. Temp. (F)
200 Degrees F
Sheet
Oil Resistance
Poor
Chemical Resistance
Fair
Tensile Strength
800 psi
Density
1.45 g/cc
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Fair
Minimum Temperature
Maximum Temperature
200 Degrees F
Compression Set
35 %
Thickness Tolerance
+/-0.061 in
Abrasion Resistance
Excellent
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 75 Shore A, Grade Standard, Material SBR, Standards ASTM D2000 AA 706, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 200 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -45 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.061 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 800 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1 in, Abrasion Resistance Excellent