  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-10
  • Zoro # G7006404
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-10
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/16"
Width
6"
Length
36"
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
6 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Application
Extreme Temp Applications, Resists Ozone and Oxidation.
Color
Max. Temp. (F)
450 Degrees F
15 N/mm
Oil Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Tensile Strength
700 psi
Shape
Strip
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Chemical Resistance
Good
Maximum Temperature
450 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Minimum Temperature
Abrasion Resistance
Poor
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 50A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair