  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-17
  • Zoro # G6867673
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-17
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
3 ft
Length
36"
Thickness
1/16"
Width
6"
Overall Length
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Shape
Strip
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Tensile Strength
700 psi
Compression Set
30 %
15 N/mm
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Adhesive Type
High-Temp
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth