  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-8
  • Zoro # G2275747
Rubber Length
3 ft
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-8
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
3 ft
Thickness
1/16"
Width
2"
Length
36"
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
2 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Shape
Strip
Compression Set
30 %
Tensile Strength
700 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 50A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.0625 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair