  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-50
  • Zoro # G7002563
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-50
Rubber Width
2 in
Length
36"
Width
2"
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
2 in
Overall Length
36 in
Details
Item
Rubber Strip
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Minimum Temperature
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Compression Set
30 %
Adhesive Type
High-Temp
Tensile Strength
700 psi
Shape
Strip
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth