  • Mfr # BULK-RS-S50BFDA-51
  • Zoro # G6752995
/ea
Key Features
Rubber Length
3 ft
Rubber Properties
Chemical Resistant; High Temperature; Water Resistant; Weather Resistant
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-S50BFDA-51
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
4 in
Rubber Length
3 ft
Width
4"
Thickness
1/4"
Length
36"
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
36 in
Overall Width
4 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-80 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
700 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A
Grade
Food
Application
Extreme Temp Applications, Resists Ozone and Oxidation.
Max. Temp. (F)
450 Degrees F
Material
Color
Shape
Strip
Adhesive Type
High-Temp
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Minimum Temperature
Density
1.25 g/cc
Oil Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Compression Set
30 %
Abrasion Resistance
Poor
Maximum Temperature
450 Degrees F
Tear Strength
15 N/mm
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Chemical Resistance
Good
Tensile Strength
700 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 505, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 450 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 36 in, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 4 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth