  • Mfr # BULK-RS-S40-133
  • Zoro # G7275389
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
High Temperature, Low Compression Set
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-S40-133
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
2 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
2 in
Overall Length
Overall Thickness
0.0625 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Grade
Food
Material
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Color
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Tear Strength
17 N/mm
Adhesive Type
High-Temp
Tensile Strength
700 psi
Shape
Strip
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Compression Set
20 %
Smooth
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Maximum Temperature
500 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Red, Durometer 40 Shore A, Grade Food Grade, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Overall Width 2 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth