  • Mfr # BULK-RS-V75-218
  • Zoro # G7276265
Rubber Properties
Chemical Resistant, High Temperature Resistant
Rubber Material
Viton(R)
Durometer
75A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-V75-218
Rubber Thickness
1/32 in
Rubber Width
6 in
Rubber Length
6 in
Overall Width
6 in
Overall Thickness
0.03125 in
Overall Length
6 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Viton(R)
Durometer
75A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
150 %
Good
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Thickness Tolerance
+0.016 in/0 in
Tensile Strength
1,000 psi
Compression Set
25 %
Adhesive Type
High-Temp
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type High-Temp, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 75A, Grade Standard, Material Viton, Standards ASTM D2000 HK 707, Maximum Adhesive Temperature 500 Degrees F, Maximum Temperature 400 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -100 Degrees F, Minimum Temperature -10 Degrees F, Overall Length 6 in, Thickness Tolerance +0.016 in/0 in, Overall Width 6 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.03125 in, Abrasion Resistance Good