  • Mfr # BULK-RS-H60-160
  • Zoro # G7275809
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-H60-160
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
1 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
1 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Compression Set
33 %
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Acrylic
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Shape
Strip
Weather Resistance
Fair
Chemical Resistance
Fair
Tear Strength
20 N/mm
Minimum Temperature
Minimum Adhesive Temperature
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Water Resistance
Good
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60A, Grade Standard, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 607, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 1 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.25 in, Abrasion Resistance Good