  • Mfr # BULK-RS-P60-89
  • Zoro # G7276746
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant
Rubber Material
Polyurethane
Rubber Color
Amber
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-P60-89
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
3/4 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
3/4 in
Overall Length
Overall Thickness
0.25 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Abrasion Resistant
Rubber Material
Polyurethane
Rubber Color
Amber
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
450 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
High Strength
Material
Max. Temp. (F)
180 Degrees F
Color
Oil Resistance
Fair
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Density
1.25 g/cc
Texture
Smooth
Tear Strength
50 N/mm
Minimum Temperature
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Shape
Strip
Compression Set
25 %
Maximum Temperature
180 Degrees F
Water Resistance
Good
Tensile Strength
3,000 psi
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Amber, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Polyurethane, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 180 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Overall Width 3/4 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/4 in