  • Mfr # BULK-RS-P60-109
  • Zoro # G7276658
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant
Rubber Material
Polyurethane
Rubber Color
Amber
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-P60-109
Country of Origin
China
Dimensions
Rubber Thickness
3/16 in
Rubber Width
3/4 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
3/4 in
Overall Length
Overall Thickness
0.1875 in
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Abrasion Resistant
Rubber Material
Polyurethane
Rubber Color
Amber
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
450 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
180 Degrees F
Material
Color
Chemical Resistance
Fair
Density
1.25 g/cc
Weather Resistance
Fair
Tensile Strength
3,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Compression Set
25 %
Adhesive Type
Plain Backing
Thickness Tolerance
+/-0.022 in
Tear Strength
50 N/mm
Oil Resistance
Texture
Smooth
Minimum Temperature
Shape
Strip
Maximum Temperature
180 Degrees F
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Amber, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Polyurethane, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 180 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.022 in, Overall Width 3/4 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/16 in