  • Mfr # BULK-RS-P60-99
  • Zoro # G7276579
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Abrasion Resistant
Rubber Material
Polyurethane
Rubber Color
Amber
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-P60-99
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
3/4 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
3/4 in
Overall Thickness
0.125 in
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Abrasion Resistant
Rubber Material
Polyurethane
Rubber Color
Amber
Min. Temp. (F)
-20 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
3,000 psi
Elongation
450 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 306
Grade
High Strength
Color
Material
Max. Temp. (F)
180 Degrees F
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Maximum Temperature
180 Degrees F
Compression Set
25 %
Oil Resistance
Minimum Temperature
Adhesive Type
Plain Backing
Tensile Strength
3,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Tear Strength
50 N/mm
Shape
Strip
Density
1.25 g/cc
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Weather Resistance
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Amber, Durometer 60 Shore A, Grade High Strength, Material Polyurethane, Standards ASTM D2000 GE 306, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 180 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -20 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 3/4 in, Tensile Strength 3,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in