  • Mfr # BULK-RS-S40-98
  • Zoro # G7275084
/ea
Key Features
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
High Temperature, Low Compression Set
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-S40-98
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
3/4 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
3/4 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
Details
Item
Rubber Strip
Rubber Properties
Rubber Material
Silicone
Rubber Color
Red
Min. Temp. (F)
-60 Degrees F
Durometer
40A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
400 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B
Max. Temp. (F)
400 Degrees F
Material
Shape
Strip
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Compression Set
20 %
Adhesive Type
Plain Backing
Abrasion Resistance
Poor
Texture
Smooth
Oil Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Tear Strength
17 N/mm
Maximum Temperature
500 Degrees F
Density
1.25 g/cc
Tensile Strength
700 psi
Chemical Resistance
Good
Description
Rubber Strip, Strip, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Red, Durometer 40A, Grade Food, Material Silicone, Standards ASTM D2000 GE 407, FDA 21 CFR 177.2600, MIL-A-A-59588 Type 2A & 2B, Maximum Temperature 500 Degrees F, Minimum Temperature -80 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 3/4 in, Tensile Strength 700 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Poor, Chemical Resistance Good, Oil Resistance Fair