  • Mfr # BULK-RS-BHS50-335
  • Zoro # G4823111
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-335
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.375 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant
Rubber Material
Buna-N
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
380 %
Finish
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Material
Shape
Roll
Abrasion Resistance
Good
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Acrylic
Texture
Smooth
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Fair
Oil Resistance
Excellent
Thickness Tolerance
+/-0.035 in
Density
1.35 g/cc
Minimum Adhesive Temperature
Compression Set
30 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade High Strength, Material Buna-N, Standards ASTM D2000 BF 510, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.035 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/8 in, Abrasion Resistance Good