  • Mfr # BULK-RS-H50-1104
  • Zoro # G002584963
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-H50-1104
Overall Width
36 in
Overall Length
12 ft
Overall Thickness
0.75 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Elongation
350 %
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Compression Set
33 %
Tear Strength
20 N/mm
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi