  • Mfr # BULK-RS-BHS50-1048
  • Zoro # G802582930
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
280 %
Standards
ASTM D2000 M2BG510 A14 B14 EO14 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-BHS50-1048
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
2 mm
Overall Length
30 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Adhesive
Elongation
280 %
Standards
Grade
High Strength
Abrasion Resistance
Good
20 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Compression Set
30 %
Thickness Tolerance
+/-0.300 mm
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Roll
Texture
Smooth
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Weather Resistance
Fair
Water Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Density
1.35 g/cc
Maximum Temperature
250 Degrees F
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi