  • Mfr # BULK-RS-EFR50-3
  • Zoro # G302585806
/ea
See details
Key Features
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-EFR50-3
Overall Length
60 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Compression Set
25 %
Thickness Tolerance
+/-0.016 in
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Ply
1
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Texture
Smooth
Shape
Roll
Chemical Resistance
Good
Oil Resistance
Poor
Water Resistance
Excellent
Weather Resistance
Excellent
Adhesive Type
Plain Backing
Color
Black
Density
1.3 g/cc
Material
EPDM
Tensile Strength
1,500 psi