  • Mfr # 5313HG-3/8-60
  • Zoro # G614761776
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
500 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
5313HG-3/8-60
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Overall Length
60 ft
Overall Thickness
0.375 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
500 %
High Grade
Shape
Roll
Texture
Smooth
Thickness Tolerance
0.047 in
Maximum Temperature
225 Degrees F
Adhesive Type
Plain Backing
Weather Resistance
Excellent
Water Resistance
Good
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Excellent
Number of Ply
0
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Oil Resistance
Color
Black
Material
Buna-N
Tensile Strength
1,500 psi