  • Mfr # BULK-RS-E40FDA-102
  • Zoro # G802583159
/ea
See details
Key Features
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E40FDA-102
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
30 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
40A
Backing Type
Adhesive
Elongation
330 %
Standards
FDA 21 CFR 177.2600
Grade
Food
Water Resistance
Excellent
Texture
Smooth
Weather Resistance
Excellent
Chemical Resistance
Good
Tear Strength
22 N/mm
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tensile Strength
800 psi
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Maximum Temperature
250 Degrees F
Material
EPDM
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.024 in
Density
1.35 g/cc
Shape
Roll
Compression Set
30 %