  • Mfr # BULK-RS-E60FR-17
  • Zoro # G802584309
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-E60FR-17
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Length
30 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
380 %
Standards
ASTM D2000 BA 607, UL 94 V-0
Grade
Flame-Resistant
Oil Resistance
Poor
Maximum Temperature
200 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Water Resistance
Excellent
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Roll
Color
Black
Tensile Strength
1,000 psi
Abrasion Resistance
Good
Weather Resistance
Excellent
Material
EPDM
Compression Set
28 %