  • Mfr # BULK-RS-NAT60-110
  • Zoro # G402585836
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
Natural Rubber
Backing Type
Adhesive
Durometer
60A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NAT60-110
Overall Width
36 in
Overall Length
20 ft
Overall Thickness
0.02 in
Details
Item
Rubber Roll
Material
Natural Rubber
Backing Type
Adhesive
Durometer
60A
Elongation
750 %
Standards
ASTM D2000 AA 621
Tear Strength
22 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.004 in
Compression Set
25 %
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Texture
Smooth
Shape
Roll
Water Resistance
Good
Adhesive Type
Acrylic
Tensile Strength
3,000 psi