  • Mfr # BULK-RS-N50-375
  • Zoro # G4811342
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N50-375
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
3/32 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
10 ft
Overall Length
Overall Thickness
0.09375 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
50A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Standard
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Density
1.5 g/cc
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
33 %
Water Resistance
Good
Thickness Tolerance
+/-0.013 in
Oil Resistance
Tensile Strength
1,000 psi
Shape
Roll
Weather Resistance
Excellent
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Adhesive Type
Plain Backing
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 50 Shore A, Grade Standard, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 507, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.013 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 3/32 in, Abrasion Resistance Good