  • Mfr # BULK-RS-NHS70-1069
  • Zoro # G002585106
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 M2BC710 A14 B14 C12 EO34 F19
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NHS70-1069
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
1.5 mm
Overall Length
10 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
Smooth
Abrasion Resistance
Good
Material
Neoprene
Compression Set
30 %
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Water Resistance
Good
Tensile Strength
1,500 psi