  • Mfr # BULK-RS-NUS60-52
  • Zoro # G2451199
/ea
Key Features
Rubber Width
12 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NUS60-52
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
12 in
Rubber Length
1 ft
Overall Length
12 in
Overall Width
12 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Sheet
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
2,500 psi
Elongation
400 %
Finish
Ultra Strength
Max. Temp. (F)
Adhesive Type
Acrylic
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Minimum Temperature
Compression Set
28 %
Tensile Strength
2,500 psi
Excellent
Minimum Adhesive Temperature
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Shape
Sheet
Description
Rubber Sheet, Sheet, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 60 Shore A, Grade Ultra Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 617, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 12 in, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 12 in, Tensile Strength 2,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good