  • Mfr # BULK-RS-NNFR70-58
  • Zoro # G5058363
Key Features
Rubber Width
56 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NNFR70-58
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
56 in
Rubber Length
10 ft
Overall Width
4 2/3 ft
Overall Length
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Fabric-Reinforced
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Tensile Strength
1,000 psi
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Good
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
33 %
Reinforced Material
Nylon
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Ply
1
Color
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Tear Strength
20 N/mm
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Plain Backing
Density
1.5 g/cc
Texture
Smooth
Water Resistance
Shape
Roll
Material
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Plain Backing, Backing Type Non-Adhesive, Color Black, Durometer 70A, Grade Fabric-Reinforced, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Number of Ply 1, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Reinforced Material Nylon, Overall Width 4 2/3 ft, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 0.125 in, Abrasion Resistance Good, Chemical Resistance Fair