  • Mfr # BULK-RS-NNFR70-68
  • Zoro # G4741814
Key Features
Rubber Width
56 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-NNFR70-68
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
56 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
Overall Width
4 2/3 ft
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Fabric-Reinforced
Color
Material
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Texture
Smooth
Maximum Temperature
250 Degrees F
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Abrasion Resistance
Good
Water Resistance
Good
Density
1.5 g/cc
Reinforced Material
Nylon
Tear Strength
20 N/mm
Weather Resistance
Excellent
Shape
Roll
Tensile Strength
1,000 psi
Chemical Resistance
Fair
Minimum Temperature
Number of Ply
2
Compression Set
33 %
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Adhesive Type
Acrylic
Oil Resistance
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Fabric-Reinforced, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Number of Ply 2, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Reinforced Material Nylon, Overall Width 4 5/8 ft, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth