  • Mfr # BULK-RS-NNFR70-60
  • Zoro # G4740651
Key Features
Rubber Width
56 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
BULK-RS-NNFR70-60
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/4 in
Rubber Width
56 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.25 in
Overall Length
Overall Width
4 2/3 ft
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Fabric-Reinforced
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Color
Material
Maximum Temperature
250 Degrees F
Water Resistance
Good
Number of Ply
2
Density
1.5 g/cc
Adhesive Type
Plain Backing
Shape
Roll
Chemical Resistance
Fair
Abrasion Resistance
Good
Compression Set
33 %
Oil Resistance
Tear Strength
20 N/mm
Reinforced Material
Nylon
Weather Resistance
Excellent
Tensile Strength
1,000 psi
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Fabric-Reinforced, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Number of Ply 2, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.026 in, Reinforced Material Nylon, Overall Width 4 5/8 ft, Tensile Strength 1,000 psi