  • Mfr # BULK-RS-NNFR70-65
  • Zoro # G4762744
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Width
56 in
Rubber Length
10 ft
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-NNFR70-65
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/16 in
Rubber Width
56 in
Rubber Length
10 ft
Overall Thickness
0.0625 in
Overall Width
4 2/3 ft
Overall Length
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-30 Degrees F
Durometer
70A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,000 psi
Elongation
350 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 707
Grade
Fabric-Reinforced
Material
Color
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Number of Ply
1
Weather Resistance
Excellent
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Chemical Resistance
Fair
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Roll
Oil Resistance
Good
Tensile Strength
1,000 psi
Water Resistance
Good
Reinforced Material
Nylon
Compression Set
33 %
Maximum Temperature
250 Degrees F
Tear Strength
20 N/mm
Texture
Smooth
Minimum Adhesive Temperature
-30 Degrees F
Density
1.5 g/cc
Minimum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.011 in
Abrasion Resistance
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 70 Shore A, Grade Fabric-Reinforced, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 707, Number of Ply 1, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 10 ft, Thickness Tolerance +/-0.011 in, Reinforced Material Nylon, Overall Width 4 5/8 ft, Tensile Strength 1,000 psi, Texture Smooth