  • Mfr # BULK-RS-N80-83
  • Zoro # G1931829
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Properties
Oil Resistant, Water Resistant, Weather Resistant
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BULK-RS-N80-83
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
20 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
20 ft
Details
Item
Rubber Roll
Rubber Properties
Rubber Material
Neoprene
Rubber Color
Black
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Backing Type
Non-Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Finish
Smooth
Standards
ASTM D2000 BC 810
Grade
High Strength
Max. Temp. (F)
250 Degrees F
Maximum Temperature
250 Degrees F
Shape
Roll
Adhesive Type
Plain Backing
Texture
Smooth
Tear Strength
25 N/mm
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Abrasion Resistance
Good
Color
Chemical Resistance
Fair
Weather Resistance
Excellent
Oil Resistance
Good
Minimum Temperature
-30 Degrees F
Material
Water Resistance
Compression Set
30 %
Density
1.36 g/cc
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 20 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in