  • Mfr # BULK-RS-N80-108
  • Zoro # G1934279
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N80-108
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
30 ft
Overall Length
30 ft
Overall Width
36 in
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
80A
Backing Type
Adhesive
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Adhesive Type
Acrylic
Shape
Roll
Compression Set
30 %
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Tensile Strength
1,500 psi
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
25 N/mm
Minimum Adhesive Temperature
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Acrylic, Backing Type Adhesive, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 810, Maximum Adhesive Temperature 230 Degrees F, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature -30 Degrees F, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 30 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in, Abrasion Resistance Good