  • Mfr # BULK-RS-N80-84
  • Zoro # G1931521
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BULK-RS-N80-84
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Rubber Thickness
1/8 in
Rubber Width
36 in
Rubber Length
30 ft
Overall Length
30 ft
Overall Thickness
0.125 in
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Min. Temp. (F)
-40 Degrees F
Durometer
80A
Tensile Strength (PSI)
1,500 psi
Elongation
100 %
Standards
ASTM D2000 BC 810
Grade
High Strength
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Compression Set
30 %
Shape
Roll
Tear Strength
25 N/mm
Density
1.36 g/cc
Tensile Strength
1,500 psi
Description
Rubber Roll, Roll, Adhesive Type Not Applicable, Backing Type Plain, Color Black, Durometer 80 Shore A, Grade High Strength, Material Neoprene, Standards ASTM D2000 BC 810, Maximum Adhesive Temperature Not Applicable, Maximum Temperature 250 Degrees F, Minimum Adhesive Temperature Not Applicable, Minimum Temperature -30 Degrees F, Overall Length 30 ft, Thickness Tolerance +/-0.017 in, Overall Width 36 in, Tensile Strength 1,500 psi, Texture Smooth, Overall Thickness 1/8 in