  • Mfr # BULK-RS-N30-223
  • Zoro # G202585272
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N30-223
Overall Thickness
0.125 in
Overall Length
4 ft
Overall Width
36 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Non-Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 307
Grade
Standard
Shape
Roll
Compression Set
30 %
Adhesive Type
Plain Backing
Tear Strength
20 N/mm
Thickness Tolerance
+/-0.017 in
Tensile Strength
1,000 psi