  • Mfr # BULK-RS-N60-1007
  • Zoro # G402586253
/ea
See details
Key Features
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-N60-1007
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Overall Thickness
0.25 in
Overall Width
36 in
Overall Length
60 ft
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
60A
Backing Type
Adhesive
Elongation
350 %
Standards
ASTM D2000 BC 607
Compression Set
33 %
Density
1.5 g/cc
Maximum Adhesive Temperature
230 Degrees F
Maximum Temperature
Thickness Tolerance
+/-0.026 in
Tensile Strength
1,000 psi