  • Mfr # BULK-RS-S30-212
  • Zoro # G102585051
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
300 %
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BULK-RS-S30-212
Overall Width
36 in
Overall Length
30 ft
Overall Thickness
0.125 in
Details
Item
Rubber Roll
Durometer
30A
Backing Type
Adhesive
Elongation
300 %
Adhesive Type
High-Temp
Shape
Roll
Chemical Resistance
Good
Minimum Adhesive Temperature
-100 Degrees F
Density
1.15 g/cc
Abrasion Resistance
Poor
Smooth
Minimum Temperature
-80 Degrees F
Tensile Strength
850 psi
Maximum Adhesive Temperature
500 Degrees F
Compression Set
35 %